Chwytaki – najpopularniejsze rozwiązania dla przemysłu

Przemysł rozwija się w naprawdę szybkim tempie. Stale poszukujemy nowych rozwiązań, aby usprawnić procesy i zoptymalizować pracę linii produkcyjnych. Robotyka przemysłowa umożliwia osiągnięcie najlepszych wyników w produkcji i realizację założonych celów. Jednym z najważniejszych elementów automatyki przemysłowej są chwytaki – niezastąpiona pomoc w wielu liniach, zarówno strefy magazynowej, jak i produkcyjnej. Jakie zalety posiadają i […]

Przemysł rozwija się w naprawdę szybkim tempie. Stale poszukujemy nowych rozwiązań, aby usprawnić procesy i zoptymalizować pracę linii produkcyjnych. Robotyka przemysłowa umożliwia osiągnięcie najlepszych wyników w produkcji i realizację założonych celów. Jednym z najważniejszych elementów automatyki przemysłowej są chwytaki – niezastąpiona pomoc w wielu liniach, zarówno strefy magazynowej, jak i produkcyjnej. Jakie zalety posiadają i dlaczego są tak pomocne?

Czym są chwytaki?

Chwytaki to przyrządy montowane w manipulatorach robotów, mające na celu chwytanie przedmiotów na liniach produkcyjnych, w sposób bezpieczny i szybszy niż praca ludzkich rąk. Wraz z manipulatorem, jak sama nazwa wskazuje, manipulują towarami i przedmiotami na liniach przemysłowych, co ma na celu usprawnienie produkcji i optymalizację czasu oraz kosztów, związanych z działaniem tejże produkcji.

Zadaniem chwytaka jest złapanie przedmiotu i unieruchomienie go w taki sposób, aby możliwe było jego bezpieczne przetransportowanie w nietypowych i trudnych warunkach, jakim jest przestrzeń przemysłowa. Oprócz tego, ważne jest również odłożenie przedmiotu w innym miejscu, w którym towar ma się znaleźć. Dzięki chwytakom, możliwa jest łatwa praca z towarami na linii produkcyjnej. To jednak nie wszystkie jego zalety.

Jakie zalety posiadają chwytaki przemysłowe?

Oprócz łatwości pracy, warto wspomnieć o jej usprawnieniu. Linia produkcyjna, pracująca z chwytakami przemysłowymi jest zdecydowanie szybsza, a jednocześnie bardziej precyzyjna. Wytwarzana jest więc większa ilość towarów w krótszym czasie. Produkcja staje się bardziej wydajna. Ograniczenie błędów dzięki precyzji chwytaka sprawia, że firma nie tylko ogranicza koszty związane z błędami i odpadkami produkcyjnymi, ale również ogranicza nieprzyjemności, związane z niezadowoleniem klientów. Jak wiemy ludzkie ręce są bardzo skuteczne, jednak błędy i wypadki zdarzają się znacznie częściej. Chwytak ogranicza zatem niebezpieczeństwo pracy człowieka na linii produkcyjnej i daje możliwość wykorzystania ludzkich umiejętności w innych, bezpieczniejszych obszarach. Na pozór banalny chwytak okazuje się zatem ogromną pomocą w produkcji i wykazuje się niebywałą skutecznością. Firma staje się bardziej konkurencyjna i buduje swój wizerunek również jako użytkownik zaawansowanych technologii w swojej produkcji.

W szerokiej gamie produktów marki Mechanica, dostępne są chwytaki pneumatyczne, chwytaki podciśnieniowe, chwytaki magnetyczne, chwytaki mechaniczne, a także chwytaki próżniowe. Wszystkie te produkty są ergonomiczne i wykonane z najlepszych materiałów odpornych na uszkodzenia. Chwytaki są jednymi z najważniejszych systemów transportu bliskiego w przemyśle, dlatego warto omówić ich poszczególne rodzaje. Każda produkcja może dopasować rodzaj chwytaka do indywidualnych potrzeb i warunków linii produkcyjnej.

Chwytaki mechaniczne

Na czym polegają chwytaki mechaniczne? Przenoszą elementy o dość regularnych kształtach. W zależności od siły udźwigu, radzą sobie z większymi bądź mniejszymi elementami. Wszystko zależy od rodzaju chwytaka, jego wagi, regulacji rozstawu oraz wymiarów zacisku. Chwytaki mechaniczne są wyposażone w system samoczynnego chwytania. Podczas podnoszenia elementu, następuje zacisk, a po odłożeniu przedmiotu w miejsce docelowe, szczęki się otwierają.

Chwytaki pneumatyczne

Chwytaki pneumatyczne mogą współpracować z towarem dzięki sprężonemu powietrzu, które wytwarza nacisk na tzw. szczęki chwytaka. Przez to ulegają one ściśnięciu, a produkt może być transportowany w sposób absolutnie bezpieczny. Siła nacisku jest duża, lecz precyzyjna. Możemy dopasować ją indywidualnie do przenoszonego towaru. Ważne są również parametry chwytaka, m.in. odpowiednie ciśnienie oraz punkt uchwycenia. Dobranie optymalnych warunków pracy chwytaka sprawi, że będzie się ona odbywać bezpiecznie, płynnie i precyzyjnie. Co więcej, można dzięki niemu transportować różne rodzaje towarów, dlatego jest to osprzęt niezwykle uniwersalny. Dzięki tym wszystkim zaletom, chwytaki pneumatyczne to jedne z najczęściej stosowanych przyrządów w bliskim transporcie.

Chwytaki podciśnieniowe

Jeśli chodzi o chwytaki podciśnieniowe, działają one podobnie do wcześniej wspomnianych chwytaków pneumatycznych. Ich największą zaletą jest możliwość przenoszenia miniaturowych elementów. Ten rodzaj chwytaków sprawdza się przede wszystkim w produkcji czy magazynowaniu niewielkich przedmiotów.

Chwytaki magnetyczne

Możliwości magnesów są znane już od wieków. Wykorzystujemy je, gdzie tylko się da. Nic dziwnego, że korzysta z nich szeroko również branża przemysłowa. Idealnie sprawdzają się jako chwytaki magnetyczne, przenoszące towary na liniach produkcyjnych. Działają na skutek wytworzenia pola magnetycznego, co więcej, nie potrzebują w zasadzie do tego żadnego zasilania. Mimo, że chwytaki magnetyczne to niewielkie i ergonomiczne urządzenia, potrafią przenosić naprawdę duże i bardzo ciężkie elementy, takie jak np. rury czy pręty. Ich siła tkwi nie w rozmiarze, a sposobie pracy.

Chwytaki próżniowe

Chwytaki próżniowe odnajdują swoje zastosowanie w różnych rodzajach produkcji. Wszystko za sprawą mechanizmu zasysania towaru za pomocą próżni, która pozwala przenosić elementy wykonane z różnych materiałów. Metal, elementy magnetyczne, szyby, szklane płyty, plastik, kamień, drewno – chwytaki próżniowe przetransportują wszystkie te materiały w sposób bezpieczny, a przede wszystkim precyzyjny. Co więcej, ten rodzaj chwytaka nie wymaga zewnętrznego źródła energii – siła do chwytania powstaje na skutek podnoszenia ciężaru. Pod tłokiem powstaje wówczas podciśnienie, które determinuje powstanie siły przyczepnej. Dzięki niej podnoszony element zostaje przyssany do manipulatora.

Zatem, aby wybrać odpowiedni rodzaj chwytaka, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj przenoszonych elementów i materiały, z których są one wykonane. Wszystko zależy od branży, w której linia produkcyjna wytwarza towary.  

Blog Chwytaki – najpopularniejsze rozwiązania dla przemysłu